غش و درمان آن


غش و درمان آن

افراد زمانی غش می کنند یا از حال می روند که خون رسانی به مغز آنها بیش از حد کاهش می یابد .فردی که در حال غش کردن است ابتدا دچاررنگ پریدگی می شود زیرا خون بسیار کمی به پوستش می رسد و سپس به طور موقت هوشیاری خود را از دست می دهد. معمولا در عرض یک دقیقه دراز کشیدن جریان خون فرد به حالت قبلی بازگشته و او هوشیاری خود را باز می یابد. حملات غش ممکن است هیچ اهمیت پزشکی نداشته باشد یا علامتی از یک اختلال جدی باشد. چند اختلال پزشکی، از جمله بی نظمی های مرگ بار قلبی و سرفه های ناگهانی و شدید می توانند موجب غش و از حال رفتن فرد شوند. برخی افراد هم وقتی خیلی خسته می شوند، خبرهای ناراحت کننده می شنوند یا چیز ناخوشایندی می بینند، از حال می روند. در این وضعیت، ضربان قلب کند شده و فشارخون دچار افت ناگهانی می شود. مهم نیست چه اندازه پیش پا افتاده به نظر می آید بیهوشی را باید مثل یک فوریت پزشکی تحت درمان قرار داد تا وقتی که نشانه ها برطرف شده و علت آن مشخص شود.

درمان را از کجا شروع کنیم؟

برای کمک به شخصی که غش کرده یا احساس می کند در شرف غش کردن است ، چند کار می توانید انجام دهید ابتدا او را در وضعیت دراز کش قرار دهید. اگر کسی در وضعیت نشسته یا ایستاده از ضعف و سرگیجه شکایت دارد، او را بخوابانید. اگر جایی برای این کار نیست از بیمار بخواهید در وضعیت نشسته، به جلو خم شده و سرش رابین زانوها قرار دهد. این کار به افزایش جریان خون مغز کمک می کند. اگر شخص غش کرده و هنوز در وضعیت نشسته است فورا او را روی زمین بخوابانید افرادی که هوشیاری خود را از دست می دهند گاهی استفراغ می کنند از این رو باید راه هوایی مریض را بررسی کرده و از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید. همین طور علایم حیاتی او را بررسی کنید:آیا نفس می کشد؟اگر نفس نمی کشد ممکن است جدی تر از یک حمله ی غش باشد بلافاصله احیای قلب و ریه را شروع کنید از یک نفر هم بخواهید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرد.

اگر نفس میکشد، پاهای مریض را روی صندلی یا هر شی بلند بگذارید، به طوری که پاها بالاتر از سر قرار گیرند. این وضعیت به قوه ی جاذبه این امکان را می دهد تا خون را به سمت مغز بکشد .کمربند، یقه یا هر لباس تنگ را شل کنید. معمولا فرد به سرعت هوشیاری خود را باز می یابد. در مرحله ی بعد، سایر علایم و نشانه ها را بررسی کنید. ببینید که بیمار درد قفسه سینه دارد یا نه؟ آیا مشکل تنفس واضح در او وجود دارد یانه؟ آیا مریض از خواب رفتگی و ادامه ی ضعف عضلانی شکایت دارد؟ این ها ممکن است علایم یک بیماری زمینه ای باشند در صورت بروز هر کدام از این نشانه ها فورا از اورژانس ۱۱۵ تقاضای کمک کنید. در مرحله ی بعد، به شخص آرامش دهید وقتی حمله ی غش و ضعف تمام شد رنگ چهره ی مریض به حالت طبیعی باز می گردد. اغلب اوقات ممکن است تا مدتی پس از غش، فرد همچنان احساس ضعف و بی حالی داشته باشد بنابراین باید به مدت چند دقیقه استراحت کرده و صحبت نکند اگر در اثر غش کردن و زمین خوردن، فرد دچارآسیب هایی شده هر نوع کوفتگی کبودی یا جراحت را مداوا کنید و اگر این صدمات جدی هستند از اورژانس ۱۱۵ تقاضای کمک کنید.