تست ورزش


این روش برای تشخیص گرفتگی رگ های قلب به کار می رود .معمولا دردناک نیست و فقط ممکن است ایجاد خستگی کند.

شما در طول تست ورزش باید روی دوچرخه رکاب بزنید یا روی دستگاهی به نام تردمیل راه بروید.قبل،حین و بعد از تست ورزش از شما نوارقلب و فشارخون و نبض گرفته می شود.مقایسه ی نتایج نوارقلب ،نبض و فشارخون به پزشک نشان می دهد که قلب شما چگونه با افزایش فعالیت کار می کند.

آمادگی لازم قبل از انجام تست ورزش:

*شب قبل از خوردن غذای سنگین خودداری کنید.

*شب قبل از انجام تست استراحت کافی داشته باشید.

*از سیگار و مواد محرک استفاده نکنید.

*ادامه یا قطع داروی مصرفی شما با نظر پزشک باشد.

*موهای قفسه ی سینه در مردان لازم است تراشیده شود.

*لباس شما باید جلوباز باشد.

مراقبت های حین انجام تست ورزش:

*بعضی از شما ممکن است شرایط دویدن را از نظر فیزیکی یا پزشکی نداشته باشید.

*بعضی از شما ممکن است قبل از تست ورزش،دارویی بخورید که روی نتیجه ی تست اثر گذار باشد،ممکن است روز قبل از انجام تست ،برخی از داروهای مصرفی با نظر پزشک قطع شود.

*تکنسین ابتدا فشارخون و نبض شما را کنترل می کند ،سپس الکترودها یی را روی سینه و شکم شما وصل می نمایدو کاف فشار سنج را بر روی بازوی شما می بندد تا ضمن تست ورزش بتواند از شما نوارقلب و فشارخون بگیرد.

*بعد از اینکه آهسته روی نوار متحرک راه رفتید از شما خواسته می شود سرعت راه رفتن خود را افزایش دهیدتا ضربان قلب شما افزایش یابد.

خطرات و عوارض:

این روش خیلی ایمن است اما در موارد نادر ممکن است ضمن انجام تست یا مدتی پس از آن احساس ناراحتی کنید.لازم است این علایم را بدانید تا هنگام بروز آن پزشکتان را با خبر کنید.

ممکن است در طی انجام تست دچار خستگی،تنگی نفس،دردقفسه ی سینه،دردبازو،سرگیجه،طپش قلب،افت فشارخون و درد در ناحیه ی پاها شوید که در این صورت باید به پزشکات اطلاع دهید زیرا ممکن است لازم باشد که تست را قطع کنید.یا ممکن است که توسط پزشکی که این تست تحت نظر ایشان انجام می شود نیاز به کمک فوری داشته باشید.

مراقبت های بعد از تست ورزش:

تست ورزش یک روش سر پایی است یعنی شما بعد از انجام آن می توانید به منزل بروید .بعد از تست لازم است مدتی استراحت کنید سپس می توانید فعالیت روزانه را شروع کنید.بعد از انجام تست از حمام داغ صرفه نظر کنید زیرا ممکن است سبب افت فشارخون شود.