دانستنی هایی در مورد ضربه به سر


ضربات وارد به سر می تواند زندگی فرد را به مخاطره اندازد.حتی در صورت عدم به خطر افتادن زندگی،می تواند منجر به بیماری های روحی و جسمی متعدد شوند که در بعضی ازموارد،بیمار تا پایان عمر از ناتوانایی هایی نظیر صرع یا اختلالات روانی رنج می برد.

به طور کلی آسیب مغزی در نتیجه ی برخورد ناگهانی و شدید سر با جسمی سخت پدید می آید که می تواند به صورت خفیف،متوسط یا شدید باشد.در نوع خفیف آن ،شخص آسیب دیده هوشیار است و در برخی موارد ممکن است برای چند ثانیه هوشیاری خود را از دست دهد.در حالت متوسط و شدید ،شخص آسیب دیده دچار عدم هوشیاری در مدت زمان طولانی تری می شود.

**فراموش نشود که بسیاری از ضرباتی در زمان وقوع حادثه علایم جدی ندارد.**

ضربه به سر در سنین بالاتر می تواند منجر به بیماری هایی از قبیل سردرد و تشنج شود.

شایع ترین علت صدمات سر:

تصادفات رانندگی- خشونت – سقوط از بلندی است.

علایم هشدار دهنده ی ضربه به سر:

تهوع//استفراغ//گیجی//سردرد//تاری دید//از دست دادن تعادل//اختلال در خواب//وزوز گوش//تشنج//کبودی اطراف چشم//کبودی پشت گوش//فراموشی بعد از ضربه//.

چنانچه هر یک از این علایم در فرد آسیب دیده مشاهده شد،سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید زیرا فرد نیاز دارد که به مرکز درمانی منتقل شود تا توسط پزشک معاینه گردد.

بعد از معاینه و بررسی فرد توسط پزشک ممکن است که فرد به خانه فرستاده شود،در این صورت:

*باید یک فرد قابل اطمینان در کنار او بماند و مراقب بروز علایم بالینی باشد.

*۲۴ ساعت اول بعد از ضربه از نظر بروز علایم و عوارض جدی بسیار مهم است.

*اگر بعد از وارد شدن ضربه به سر شاهد بروز علائمی مانند :حالت تهوع،خواب آلودگی،عدم هوشیاری،گیجی،خونریزی یا ترشح از بینی یا گوش،سردرد یا تپش قلب بودید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

*بیمار به مدت ۲ روز در بستر استراحت کند و در صورت بروز سردرد یا گیجی در بستر دراز بکشد و تا یک هفته بعد از آسیب به سر از برگشتن به کار و انجام فعالیت های روزمره خودداری کند.

*در صورت وجود ترشحات از بینی و گوش،از سرفه ،عطسه و پاک کردن شدید بینی خودداری کنید.

صدمات ناشی از ضربه به سر را نادیده نگیرید.

عوارض ضربه به سر ممکن است جان فرد را به خطر اندازد یا باعث معلولیت دائمی او شود ،بنابراین با شناخت علایم آن از بروز خطر جلوگیری کنید.