دانستنی هایی درباره ی آنژیوگرافی قلب


در این روش تعداد عروق کرونر قلب مسدود شده است و محل و میزان انسداد آن مشخص می شود.در واقع اصلی ترین،موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریان های قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است.

در این روش  به وسیله ی یک لوله ی نازک و قابل انعطاف که کاتتر نام دارد ،یک ماده ی رنگی تزریق می شود و هنگام آنژیوگرافی شخص چیزی احساس نمیکند.مگر زمانی که کاتتر به قلب می رسد شخص کمی تپش قلب پیدا می کند که این امر طبیعی است.

در آنژیوگرافی قلب کاتتر ار راه وریدی در کشاله ی ران (یا در برخی موارد از طریق شریان های مچ دست یا آرنج )به سوی قلب فرستاده می شود ،سپس وقتی این وسیله در قلب یا مدخل عروق تغذیه کننده رفت،ماده ی حاجب (ماده ای قابل رویت توسط اشعه ی ایکس) تزریق خواهد شد و با کمک آن از زاویه های مختلف قلب عکس برداری می شود.

عوارض آنژیوگرافی:

معمولا بدون درد و هیچگونه ناراحتی است.مگر گاهی بیمار تپش قلب بگیرد که آن هم طبیعی است .در برخی موارد بیمار دچار استفراغ،تهوع یا برافروختگی موقت می شود که این موضوع به زودی تمام می شود.اگر در هنگام ورود کاتتر(در مواقع خیلی نادر)دچار مشکل بشود.به سرعت دارو های لازم را مستقیما وارد قلب می کنند و مشکل بیمار حل می شود،پس نیازی به نگرانی نیست.

 

اقدامات بعد از آنژیو گرافی:

اکثر بیماران چند روز بعد از آنژیوگرافی قلب می توانند به کار های روز مره ی خود بپردازند.ولی بعد از انجام این آزمایش باید چند روز از خود مراقبت کنند ،برخی از اقدامات لازم بعد از آنژیوگرافی عبارت اند از:

*از وان حمام به مدت سه روز استفاده نکنید.

*بعد از ۲۴ ساعت می توانید به صورت ایستاده دوش بگیرید.

*در چند روز اول از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

*میزان مصرف آب و مایعات را تا چند روز بعد از آزمایش مداوم افزایش دهید.