رژیم غذایی بیماران دیالیزی


بیشتر مواد دفعی و مایعات اضافی خون شما از غذایی به وجود می آیند که می خورید .کنترل رژیم غذایی توسط شما با آغاز درمان دیالیز سبب می شود که احساس بهبودی بیشتری در شما حاصل گردد.پزشک یا متخصص تغذیه به شما توصیه و کمک می کنند تا از برنامه ی غذایی پیروی کنید که هم دارای  مقادیر مناسب مواد مغزی بوده و هم حاوی غذاهایی باشند که در رژیم شما مجاز است.

چه خوراکی هایی می توانید بخورید:  شما باید مقدار مصرف مواد زیر را کنترل کنید:

پروتئین//سدیم//پتاسیم//فسفات//مایعات.

منابع غذایی پروتئین دار کدام اند: دو نوع پروتئین از نظر منشا داریم که شامل:

  • پروتئین های گیاهی که از سبزیجات ،نان و سایر غلات(جو، گندم) تامین می شود.
  • پروتئین جانوری که از شیر،گوشت،ماهی،مرغ و تخم مرغ تامین می شود.

چه کاری برای کنترل فسفات مصرفی باید انجام دهیم:

فسفات یک ماده ی معدنی است که در بدن با کلسیم ترکیب گردیده و استخوان هاو دندان های  شما را محکم نگه داشته و فسفات را دفع می کند.در نتیجه بدن سعی می کند با برداشتن کلسیم از استخوان ها(و محل آن ها به همراه فسفات) این وضعیت را تحصیح کند.اگر این وضعیت کنترل نشود استخوان ها ضعیف و شکننده می شود . فسفات در بیشتر غذا ها وجود دارد ولی در شیر،پنیر و لوبیا،جگر و آجیل به مقدار زیاد یافت می شود. حذف همه ی فسفات ها از غذا ناممکن است و پزشک تان ممکن است برایتان یک داروی نگه دارنده ی فسفات تجویز نماید که سبب تعادل میان کلسیم و فسفات در بدنتان شود.

چرا باید مراقب پتاسیم باشیم:

پتاسیم در همه ی مواد غذایی وجود دارد هنگامی که کلیه از کار می افتد پتاسیم در بدن انباشته می شود .وجود مقدار بسیار زیاد آن در بدن خطرناک است و سبب نامنظم شدن ضربان قلب شده یا حتی تپش آن را متوقف میکند. منابع عمده پتاسیم: میوه ها،سبزی ها ،شکلات، جایگزین های نمک( نمک های رژیمی حاوی پتاسیم)

چرا باید مراقب مصرف  سدیم باشیم:

اگر شما مقدار زیادی سدیم استفاده نمایید تشنه می شوید و مایعات بیشتری می نوشید که سرانجام در بدنتان جمع میشوند.سدیم در تنظیم فشارخون موثر است  به همین دلیل شما باید سدیم خوراک خود را کاهش دهید.

چرا باید مراقب مصرف مایعات باشید:

هنگامی که کارایی کلیه شما کاهش یابد ،ادرار کمتری تولید می کند و مایعات اضافی در بدنتان تجمع می یابد.پیش از شروع دیالیز میتوان این مایعات اضافی را با داروهای مدری که پزشکتان برایتان تجویز می نماید دفع نمود با کاهش بیشتر عملکرد کلیه ها مایعات بیشتری توسط کلیه ها دفع می گردد.نوشیدن زیاد مایعات و یا دفع نشدن مایعات کافی توسط دیالیز سبب ورم دست و پاها می شود.

**متخصص تغذیه  شما برای رژیم غذایی تان برنامه ریزی می کند تا انواع مناسبی از غذا ها را در آن بگنجاند و همچنین غذا هایی که نباید بخورید را به شما گوشزد می کند.**