مسمومیت ۵ نفر با گاز مونوکسید کربن(co) در محور فیروزآباد – قیروکارزین


به گزارش روابط عمومی مركز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشكی استان فارس , مسئول اورژانس قیروکارزین از مسمومیت ۵ نفر در اثر گازگرفتگی با گاز مونوکسیدکربن (co) در محور فیروزاباد – قیر روستای شلدان خبر داد.

مصطفی قائدی مسئول اورژانس شهرستان قیروکارزین گفت : در تماس با مركز پیام در اولین ساعات روز جمعه ۲۰ دی ماه (ساعت ۰۲:۵۳) گزارشی مبنی بر مسمومیت ۵ نفر در منزلی مسكونی در روستای شلدان با گاز مونوكسید كربن ناشی از بخاری نفتی  اعلام شد كه تكنسین های فوریتهای پزشكی سریع به محل حادثه اعزام شدند.
وی ادامه داد : پس از رسیدن آمبولانس به محل حادثه و انجام اقدامات درمانی لازم برای مصدومان ، ۲ تن از آنها توسط آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان امام محمد باقر (ع) قیر اعزام شدند و ۳ تن دیگر راضی به انتقال نشده که بصورت سرپایی در محل درمان شدند .

قائدی تاکید کرد: مونوکسید کربن گازی است بی رنگ و بی بو كه در اثر سوختن ناقص نفت، گاز ، بنزین، گازئیل و ذغال چوب حاصل می شود . در هنگام مسمومیت با این گاز فرد دچار سردرد و سرگیجه و حالت تهوع و به مرور زمان کاهش هوشیاری و سپس مرگ میشود اما در صورتی که فرد خواب باشد متوجه هیچگونه از این علایم نمیشود و به همین دلیل از آن به عنوان مرگ خاموش یاد می شود. وی در ادامه توصیه کرد : در هنگام استفاده از وسایل گرمایشی حتما از ایمنی این وسایل اطمینان حاصل کنید.