ارتباطات


واحد ارتباطات

صدای آژیر آمبولانس فریاد مددخواهی یک مصدوم و یا بیمار است که بهصدا در می آید و روزانه شاهد این صحنه ها در زندگی شهرنشینی خود هستیم که این باعث یک احساس نامطبوع در تمام انسانها می گردد اما واقعا هر بیماری یا اتفاقی اورژانسی بوده و باید با اورژانس ۱۱۵ تماس حاصل نمود ؟

بیماری و یا حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می شود که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی –درمانی منجر به صدمات عضوی و یا جانی و مشکلات روانی بیمار می شود با توجه به رشد جمعیت و کمبود امکانات ظرفیت پاسخگویی سیستم فوریتهای پزشکی ۱۱۵ محدود می باشد در نتیجه تدابیری در این زمینه اندیشیده شده است تا بتوان با امکانات موجود از عوارض مرگ و میر بیماران اورژانسی جلوگیری نمود به همین منظور واحد ارتباطات اورژانس ۱۱۵ وظیفه پاسخگویی به تماس گیرندگان اورژانس را دارد

سير كار اين مجموعه خدمتگزار از تماس تلفني يك شهروند شروع مي شود.

واحد ارتباطات شامل اپراتورهاي تلفن ، اپراتور بي سيم و پزشك ارتباطات مي باشد. اپراتور تلفن در حين مكالمه تلفني سئوالاتي را در مورد وضعيت بيمار از تماس گيرنده بعمل مي آورد كه اصطلاحا به آن ترياژ تلفني اطلاق مي گردد ترياژ تلفني يك فرايند سازمان يافته است كه نشانه ها و علايم بيماري فرد تماس گيرنده را از نظر فوريت پزشكي غربالگري كرده و به تماس گيرنده براساس شدت مشكل توصيف شده توصيه خواهد كرد كه چه وقت به پزشك مراجعه كند و تماس گيرنده را به مناسب ترين سرويس خدمات درماني يا مراقبت در منزل راهنمايي كند .حال اين پرسشها شامل سن بيمار ، سابقه بيماري وي و اينكه در حال حاضر از چه مشكلي شكايت دارد و… مي باشد كه بعد از جمع آوري اطلاعات لازم ، تماس گيرنده در دو حالت ممكن قرار مي گيرد.

۱-اين بيمار نياز به اقدامات اورژانسي و اعزام آمبولانس ندارد و توصيه هائي از قبيل مراجعه به درمانگاه و اقدامات اوليه درماني در منزل به خود بيمار يا ويزيتور وي داده مي شود.

۲-مواردي كه اپراتور تلفن تشخيص نمي دهد ، تماس را به خط تلفن پزشك ارتباطات وصل كرده و توضيحاتي در مورد تاريخچه وي به پزشك بدهد، پزشك با بيمار يا ويزيتور وي صحبت مي كند و در نهايت با تشخيص ايشان يا آمبولانس اعزام مي شود يا توصيه هاي لازم ( ارجاع به مراكز درماني) را به ايشان مي نمايند.

تماسهائي كه به اعزام آمبولانس منتهي مي شود بعد از پر شدن فرمهاي ماموريتي كه شامل گرفتن شماره تماس از فرد تماس گيرنده و آدرس كامل و جامعي از موقعيت بيمار يا مصدوم مي باشد به قسمت بي سيم تحويل داده شده. اپراتور بي سيم بعد از آگاهي از آدرس بيمار نزديك ترين آمبولانس را به محل حادثه يا منزل بيمار اعزام مي كند.

به خاطر داشته باشيد که تماس با مرکز اورژانس ، الزاما به معناي اعزام آمبولانس بر بالين بيمار نيست. در بسياري از موارد ، راھنمائي کارشناسان و پزشکان اورژانس در واحد ارتباطات مي تواند پاسخگوي سئوالات و مشکلات تماس گيرندگان باشد.

 

img_5269img_7708